- Noninvazív lézeres kezelés a stroke terápiájában
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Durva dolgokra derült fény: így tudhatod meg, veszélyeztet-e a stroke, demencia
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, ami együtt jár a szellemi képességek súlyos romlásával, olyan szintig, ami a normális napi életvitelt, önellátást is lehetetlenné teszi. A szellemi leépülés az Alzheimer-kór velejárója, mivel ebben a betegségben az egészséges agyszövet degenerálódik, elsorvad.
Az Alzheimer-típusú elbutulás gyakori betegség - világszerte kb. 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében kb. 1%-os az előfordulása, sajnos e kor felett ötévente megduplázódik az érintettek száma. A nők gyakrabban betegszenek meg Alzheimer-kórban. Egyes koponyasérülések, pajzsmirigybetegségek, depresszió és a keringés rendellenességei (érelmeszesedés, magas vérnyomás) fokozhatják a kockázatot.
Tünetei
A betegek eleinte csupán feledékenynek tűnhetnek, illetve a tünetek hasonlítanak a normális öregkori jelenségekhez is, mint a tájékozottsági zavarok és emlékezetgyengeség. Az első gondolkodásbeli zavarok akár már 40 éves kor körül is jelentkezhetnek, a tünetek a betegség előrehaladtával súlyosbodnak, a személyiség teljesen széteshet. Az Alzheimer-kóros betegnél gyakran kiesik, hova tett le valamit, amit előtte még a kezében tartott. Jellemző rájuk a hosszú távú emlékezet zavara is, így nem tud felidézni régóta ismert, személyes dolgokat, mint születési dátum, vagy lakhely.
Az érintett elveszti az izmai feletti kontrollt, így nehézkessé válik elvégezni a napi rutinmozdulatokat, ügyetlenné válhat, romlik az ítélőképessége, megváltozhat a hangulata, esetleg zavarttá, nyugtalanná vagy erőszakossá válhat. A betegnek romlik az étvágya, nem tud aludni, elhanyagolja személyes higiénéjét. A súlyos állapotú Alzheimer-kórosokra jellemző, hogy már vizeletüket sem tudják tartani, vagy már nem csak önellátásra, de gondolkodásra, beszédre sem képesek. A kór valójában a személyiség lassú halála, szétesése, de ezt ma már jelentősen fel lehet tartóztatni.
Vizsgálatok
Az Alzheimer-kór és az egyéb, memóriazavarral járó kórállapotok elkülönítésére több vizsgálat is rendelkezésünkre áll: Az anamnézis során az orvos nagy valószínűséggel kikérdezi a beteget korábbi betegségeiről és az egészségi állapotáról. Tudni akarja majd, hogy a mindennapi tevékenységek elvégzésével akad-e problémája, és amennyiben van rá lehetőség, orvosa valószínűleg beszélni akar majd a családtagokkal, illetve barátaival, hogy bővebb információkhoz juthasson. Vérvizsgálat segítségével az orvos meg fogja kísérelni, hogy a demencia más okait kizárja, így például pajzsmirigybetegséget vagy vitaminhiányt. Vizsgálható továbbá a memória, problémamegoldó képesség, a figyelem fenntarthatósága, a számolási képesség és a beszéd a mentális állapot vizsgálatával. Az orvos a rövid- és hosszú távú memóriát vizsgálja azáltal, hogy megkérdezi, milyen nap van ma, vagy mikor volt a második világháború.
A visszaemlékezési vizsgálatok alatt az orvos különböző tárgyakat sorol fel és megkéri a beteget, hogy ismételje meg ezeket azonnal, illetve öt perccel később is. Néha az orvos még mélyebbre ható vizsgálatoknak is aláveti a beteget, mint a neuropszichológiai vizsgálatok. Ez különösen fontos akkor, ha Alzheimer-kórt és más demenciát, korai stádiumban próbál meg diagnosztizálni. Az orvos megállapítja, hogy a beteg szellemi képességei megfelelnek-e korának és végzettségének egy előre meghatározott pszichológiai vizsgálat segítségével. Előfordulhat, hogy a szakember fontosnak tartja, hogy az agyról valamilyen képalkotó vizsgálattal szerezzen információt. Több módon is lehet ilyen képeket készíteni, ideértve a computer tomográfiás (CT) vizsgálatot, a mágneses rezonancia (MRI) vizsgálatot, illetve a pozitron emissziós tomográfiás (PET) vizsgálatot.
Kezelés
Jelenleg nincs gyógymód az Alzheimer-kór ellen, vannak azonban olyan gyógyszerek, amelyek segítségével ellenőrzés mellett tünetei enyhíthetők. Az Alzheimer-kór orvosi kezelése elengedhetetlen. A kezelőorvos tud olyan szakszerű felvilágosítást adni és kezelést biztosítani, amely fontos segítség a betegséggel való együttéléshez.
A gyógyszeres kezelés egy részről a neurotranszmitterek megváltozott szintjének beállításán, másrészől az izgalmi neurotranszmisszió kóros kiváltódásának, az ún. háttérzajnak a csökkentésén alapul.
A gyors hanyatlás lassítható, megfékezhető a szükséges képességek és az önálló életvitel tovább megőrizhetőek, sőt olykor a közepes és súlyos mértékű dementia tünetei is enyhülhetnek. Sokat segíthetnek idősebb hozzátartozóikon a családtagok, ha beszélgetnek és játszanak velük, gondolkodásra késztetik őket, bevonják őket a mindennapi tevékenységbe. A Gingko biloba fa hatóanyagának alkalmazásáról is kedvező eredmények vannak. Az agy vérellátását és a gondolkodást serkentő, ún. nootrop szerek alkalmazása több országban, így hazánkban is napi gyakorlat.
Rehabilitáció
Amerikai kutatóknak már sikerült visszafordítani a memória-romlás folyamatát. A program része volt az átfogó étrendváltozás, az agy stimulációja, a testmozgás, az alvás optimalizálása, bizonyos gyógyszerek és vitaminok alkalmazása, valamint számos további lépés, amelyek befolyásolják az agy kémiáját.
Vannak gyógynövények, amelyek szintén segíthetnek a rehabilitációban. A rozmaring élénkíti az agy vérellátását, regenerálja az idegeket és fokozza a koncentráció képességet. Megakadályozza a káros szabad gyökök képződését antioxidáns-tartalma miatt, melyeknek jelentős szerepük van az Alzheimer-kór kialakulásában.
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Ez a gyümölcs csökkentheti a vérrögök kialakulásának kockázatát
- Ideggyógyászati Szemle - pályázati felhívás fiatal szerzőknek
-
Magyar Tudományos Parkinson Társaság Továbbképző Napok
Gárdony
2024. augusztus 30-31. -
A Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. konferencia
Kölcsey Központ, Debrecen
2024. szeptember 5-7. -
Magyar Idegsebészeti Társaság 2024. évi Kongresszusa és a Dél-kelet Európai Idegsebészeti Társaság 6. Kongresszusa
Budapest
2024. október 9-11.
2024
A MAGYAR NEUROLÓGIAI TÁRSASÁG 39. KONGRESSZUSA
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
TovábbVIDEÓSOROZAT
2024
OKTATÁSI
ANYAGOK
2024
Rezidensek, szakvizsgára készülők, neurológiát oktatók figyelmébe
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább2024
MAGYAR GYERMEKNEUROLÓGIAI TÁRSASÁG ÜNNEPI TUDOMÁNYOS ÜLÉSE
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
TovábbTársaság
nak célja a stroke kezelé-
sében résztvevő szakem-
berek és szakterületek összefogása, a stroke be-
tegség kezelésének fej-
lesztése.
Társaság
tének bővítése és orvos-etikai nevelése.
Társaság
terjed a fejfájás prevenció-
jára és kutatására is, célja a fejfájás betegségek haté-
kony kezelésének előmoz-
dítása.
Társaság
nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
Társaság
embereket tömöríti, akik az idegtudomány szakterüle-
tein folytatnak kutatásokat, illetve akik érdeklődnek az idegtudományok módsze-
rei és eredményei iránt.
Társaság
Társaság
mai tevékenység elősegí-
tése.
Neurofiziológiai Társaság
nak tekinti a szakmai tevé-
kenység minőségi ellen-
őrzését és garanciáját is.
Társaság
kenységét illetően.
Társaság
reit összefogva végzi a Társaság kutatási és szervezési tevékenységét.
Parkinson Társaság
nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
és Terápiás Társaság
iről, illetve kezelési módjai-
ról.
Liga
ciós és szociális ellátásá-
nak koordinálása, szakem-
berek továbbképzése, irányelvek kidolgozása.
Társaság
se az oktatást.
Társaság
séges képzési rendszer kialakítása.
Neuro-ophthalmológiai Szekciója
Társaság
Társaság