Nagyszámú szervi eredetű ok mellett lelki feszültségek is fejfájáshoz vezethetnek. A „görcsösen” ellenőrzés alatt tartandó ellentmondásos érzelmek, a saját elvárásainkkal ellentétben álló lehetőségek belső konfliktusa gyakran „fejtörést” okos: például főnökkel vagy hozzánk közel álló személyekkel szembeni ellenérzéseink, amelynek levezetéséhez nincs merszünk. A düh és a harag „tiltott” impulzusai végül saját magunk ellen fordulnak.
Az így létrejött feszültség tartós fejfájásban tükröződhet. A fejfájás gyakori okai a felgyülemlett érzelmek. Járulékos kiváltó tényezők lehetnek: túlterheltség, élvezeti szerek túlzott fogyasztása, káros anyagok befolyása, túlérzékenység bizonyos élelmiszerekre, időjárás-érzékenység, alvásmegvonás, a rossz levegő, feszességek a nyak- és gerincizomzatban, és általános betegségek. Az emberek nagy részének, közel 90 százalékának van néhai fejfájása és körülbelül az érintettek felénél ez rendszeresen jelentkezik.
Tünetei
A fejfájás egyszer-egyszer mindenkit elér, egyeseknél heves panaszokat okoz, másoknál rendszeresen jelentkezik. A fejfájás fontos figyelmeztető jel, de nem betegség. A fejfájások a nap bármely időszakában jelentkezhetnek, hevességük változó lehet, az enyhe nyomástól az elviselhetetlen hasító fájdalomig. Együtt járhatnak látászavarokkal, és kombinálódhatnak más panaszokkal.
Vizsgálatok
Általában akkor fordulnak orvoshoz a fejfájással küzdők, ha tüneteik elviselhetetlenné válnak és meggátolják őket a mindennapi feladatok ellátásában. Abban az esetben is érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha a családunkban előfordult már agydaganat, agyvérzés vagy szklerózis multiplex. A Fejfájás Centrumokban a szükséges kikérdezés és vizsgálat időigényes (az első vizsgálat ideje 30-60 perc is lehet), az egyes ambulanciák csak előjegyzéssel fogadnak beteget. Ajánlott magunkkal vinni az első vizsgálatra a TAJ-kártyánkat, az orvosi beutalót, korábbi leleteinket, a szedett gyógyszerekről elkészített listát és a fejfájá-naplót, amit négy héten át kell kitölteni, amikor jellemző a fejfájás.
Kezelés
Beszélhetünk primer fejfájásokról, mint amilyen a migrén, ezeknek nincs nyilvánvaló fizikai oka. A szekunder fejfájások más körülmények vagy betegségek miatt, például másnaposság, fejsérülés, agyhártyagyulladás vagy melléküreg-gyulladás következtében merülnek fel. A különbségtételnek nagy hatása van a fejfájás kezelésére, hiszen a primer fejfájás nyilvánvalóan más kezelést igényel, mint a szekunder fejfájás, amely az alapvető ok kezelésére reagál a legjobban. A fejfájások kivizsgálása és kezelése igényli a beteg problémája iránti érdeklődést, a szaktudás folyamatos frissítését és a gondos odafigyelést. Minden egyes fejfájás külön diagnózist igényel. Csakis ezt követően lehet egyedi kezeléseket alkalmazni.
Rehabilitáció
A fejfájás hatásos kezelésénél az okokból kell kiindulni – akkor is, ha a panaszok esetében szervi okot nem találtunk. Mindehhez először is saját magunkkal, belső feszültségeinkkel, kapcsolataink zavaraival és a munkahelyi problémáinkkal kell tisztában lennünk. Lehetséges – hacsak átmenetileg is - , hogy szakember segítségére is rászorulunk. Sokan megpróbálják letudni a fejfájás kezelését egy aszpirin, vagy egyéb fejfájás csillapító bevételével. Ezzel azonban a probléma forrása nem szűnik meg. Vannak természetes módszerek, amik segíthetnek rajtunk. A kínai orvoslás kezelési módja, az akupunktúra hatásos lehet, főként a migrén esetén. Ilyenkor a szakember olyan akupunktúrás pontokat szúr meg, amelyek energiapályákon kapcsolódnak a problémás szervhez, így szabályozható a szervezetben zajló energiaáramlás.
Az agy állapotát fájdalommentes időszakban EEG (elektroencefalogram) segítségével megvizsgálják és az agyműködés jeleit egy speciális rendszerrel hárfa és zongorahangokká alakítják át. Naponta többször is meghallgathatják a hangsorokból álló „zenét” az érintettek. Az oxigénterápia egy másik módszer, amely során az érintett egy ásványi anyagokból és vitaminokból álló készítményt kap, hogy javuljon sejtjeiben az oxigénfelvétel és az anyagcsere. Ezt követően testmozgást végez, miközben tiszta oxigént lélegez be. Az eljárás hatására nő az artériákban az oxigénnel teli vér mennyisége, a vénákban pedig csökken, így az agy több oxigénhez jut és enyhül a fejfájás.

- Új kínai-magyar együttműködés a stroke-kutatás területén
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Ez a gyümölcs csökkentheti a vérrögök kialakulásának kockázatát

-
EUROPEAN ACADEMY OF NEUROLOGY (EAN) CONGRESS 2025
Helsinki, Finland
21-24 June, 2025 -
MAGYAR TUDOMÁNYOS PARKINSON TÁRSASÁG (2025. évi továbbképzés)
Gárdony
2025. augusztus 29-30. -
8TH CONGRESS OF THE EUROPEAN FORUM FOR RESEARCH IN REHABILITATION
Budapest, Hungary
28-31 August, 2025 -
36TH INTERNATIONAL EPILEPSY CONGRESS
Lisbon, Portugal
30 August – 03 September, 2025

2024

VIDEÓSOROZAT
2024

OKTATÁSI
ANYAGOK
2024
Rezidensek, szakvizsgára készülők, neurológiát oktatók figyelmébe
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább
VÁRJUK A JELENTKEZŐKET
2024
Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény pályázatot hirdet
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább
Társaság

nak célja a stroke kezelé-
sében résztvevő szakem-
berek és szakterületek összefogása, a stroke be-
tegség kezelésének fej-
lesztése.
Társaság

tének bővítése és orvos-etikai nevelése.
Társaság

terjed a fejfájás prevenció-
jára és kutatására is, célja a fejfájás betegségek haté-
kony kezelésének előmoz-
dítása.
Társaság

nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
Társaság

embereket tömöríti, akik az idegtudomány szakterüle-
tein folytatnak kutatásokat, illetve akik érdeklődnek az idegtudományok módsze-
rei és eredményei iránt.
Társaság

mai tevékenység elősegí-
tése.
Neurofiziológiai Társaság

nak tekinti a szakmai tevé-
kenység minőségi ellen-
őrzését és garanciáját is.
Társaság

kenységét illetően.
Társaság

reit összefogva végzi a Társaság kutatási és szervezési tevékenységét.
Parkinson Társaság

nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
és Terápiás Társaság

iről, illetve kezelési módjai-
ról.
Liga

ciós és szociális ellátásá-
nak koordinálása, szakem-
berek továbbképzése, irányelvek kidolgozása.
Társaság

se az oktatást.
Társaság

séges képzési rendszer kialakítása.
Neuro-ophthalmológiai Szekciója

Társaság

Társaság
