Általános ideggyógyászati vizsgálat
Neurológiai betegség gyanúja esetén a fizikális vizsgálat rendszerint minden szervre kiterjed, azonban a középpontban az idegrendszer vizsgálata áll.

 

Hogyan történik a vizsgálat?

A beteg kikérdezése után több egyszeri vizsgálatra kerülhet sor. Ezek kapcsán az orvos vizsgálhatja az egyes végtagok izomerejét, az azokat beidegző érzőidegek működését. Megkérheti a beteget, hogy járjon, csukja be a szemét, csukott szemmel különböző mozdulatokat végezzen. A mozgató- és az érzőidegek, valamint a központi idegrendszer állapotára a különböző testtájakon kiváltott reflexek segítségével kap felvilágosítást. A reflexeket meghatározott pontokon (pl.. Achilles-ín, térd, könyök stb.), reflexkalapáccsal váltja ki. Sor kerülhet egyszerű fülészeti vizsgálatokra (egyensúlyérzékelés), valamint szemészeti vizsgálatokra is (pupilla reflex, szemfenéktükrözés). A beteg egyszerű feladatokat, pl. beszéd, írás, olvasás, öltözködés stb. is kaphat.

A neurológiai alapvizsgálat során nyert információk, az ott felmerült gyanú alapján azután - ha szükséges - kiegészítő vizsgálatokkal tovább finomítható, pontosítható a diagnózis. Az úgynevezett képalkotó vizsgálatok közül legrégebben az egyszerű röntgenvizsgálatokat alkalmazza az orvostudomány. Még ma is nem ritkán kérünk röntgenfelvételeket például egyes gerincszakaszok állapotának gyors közelítéssel történő megállapításához, törések kizárásához, stb.

Mire való a vizsgálat és mikor van ilyen vizsgálatra szükség?

Az idegrendszer általános működésére ad felvilágosítást. Segítségével idegrendszeri betegségekre utaló tüneteket lehet észrevenni. Alkalmas az idegrendszeri betegségben szenvedő betegek állapotának a nyomonkövetésére: az általános idegrendszeri vizsgálat alapján javallnak drágább és nagyobb megterhelést jelentő idegrendszeri vizsgálatokat.
 



EAN
AUTUMN
SCHOOL
2023

EAN AUTUMN SCHOOL

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
15th European Board Examination in Neurology
2023

15th European Board Examination in Neurology 2023

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
2023
II. SZISZTÉMIÁS AMILOIDÓZIS NAPOK
TOVÁBBKÉPZŐ TANFOLYAM, 2023. október 27-28

II. SZISZTÉMIÁS AMILOIDÓZIS NAPOK, 2023. október 27-28

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
A neurológia
Aktuális
Kérdései
2023

Akkreditált online tanfolyam 2023

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább

Online Kommunikáció


Kövesse Ön is figyelemmel a Magyar Neurológiai Társaság bejegyzéseit a közösségi oldalakon, ahol folyamatosan tájékozódhatnak a legfrissebb hazai és nemzetközi szakmai hírekről.


Magyar Szemészeti Társaság
Neuro-ophthalmológiai Szekciója
Dr. Somlai Judit
Neuro-ophthalmológus, aki a látászavart okozó megbetegedések okának keresésével, meghatározásával és kezelésével foglalkozik.
Magyarországi Fájdalom
Társaság
Dr. Budai Erika
A Társaság célja az akut és krónikus fájdalom szindrómában szenvedő betegek teljes körű ellátásának szakmai tudományos eszközökkel történő előmozdítása.
Magyar Rehabilitációs
Társaság
Dr. Tóth István
Társaságunk a rehabilitáció bármely területével foglalkozó tagok önkéntes társulásán alapuló, hazai és nemzetközi egészségügyi kapcsolatok fejlesztését elősegítő szervezet.
Keressen minket a facebook-on
és a twitteren is!