- Noninvazív lézeres kezelés a stroke terápiájában
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Durva dolgokra derült fény: így tudhatod meg, veszélyeztet-e a stroke, demencia
Ha ezeket tapasztalja magán, vagy ismerősén, ne várjon a háziorvosra, vagy az ügyeletre, haladéktalanul hívja a mentőket a 112-es segélyhívó telefonszámon. A mentők tudják, hogy a stroke centrumba kell hozni a beteget, mely megyénkben a Neurológiai Klinikán működik.
Vérrög eltávolítás
Minden perc számít – mondta dr. Csiba László a Neurológiai Klinika igazgatója, a Magyar Stroke Társaság elnöke, a Nemzetközi Stroke Konferencia sajtótájékoztatóján júniusban. A beavatkozásra a tünetek kialakulásától számítva 4,5 óra áll rendelkezésre bizonyos körülmények között ez némileg hosszabb lehet . A klinikán mindenekelőtt meg kell állapítani, hogy a betegnek vérzéses vagy érelzáródásos stroke-ja van-e. A CT vizsgálat szerint agyvérzéses stroke-ban a betegek 20 százaléka szenved, vérrög miatti agyi infarktusban 80 százalék. Ha elzáródásos stroke-ot tapasztalunk, kétféleképpen kezelhetjük a beteget. Vénás infúzióval speciális enzimeket juttatunk az agy ereibe a vérrög feloldására, illetve dugóhúzószerű eszközzel kihúzzuk a vérrögöt. Óriási előrelépést jelent a vérrög eltávolítás az agyi érből. MIkrokatéterral a beteg combütőerén keresztül is fel tudunk jutni az agyi erekbe.
Népbetegség
A stroke népbetegség, évente 45-50 000 új stroke fordul elő Magyarországon. Az érrögoldás legnagyobb akadálya, hogy nem ismerik fel az emberek a betegség tüneteit és későn fordulnak orvoshoz. Tehát ha száj félrehúzódását, a beszéd akadozását, a test vagy az arc egyik oldalának zsibbadását észlelik, azonnal hívják a 112-es telefonszámot – mondta dr. Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke. – Magyarországon évente sajnos csak 2000 stroke beteget kezelnek vérrögoldással, ez a betegek csupán 5 százalékát jelenti. 37 stroke centrum van az országban, a mentők tudják, hová kell vinni a betegeket.
Kiválósági központ
A vérrög miatti agyi infarktusban (ischemiás stroke) szenvedő betegek kezelésének eredményeiről Natan Bornstein a World Stroke Organisation alelnöke elmondta, hogy a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikája kiválósági központként működik. Munkatársai példaértékű munkát végeznek az oktatás és a gyógyítás területén. Elismerés illeti az évente 1000 stroke beteget diagnosztizáló és ellátó klinikát. Világszerte a stroke betegek 3-6 százalékát kezelik a vérrögoldás módszerével, a debreceni neurológián 16-19 százalék ez az arány. Ez is jó bizonyíték arra, hogy a tudás mellett a jó szervezés és infrastruktúra is szükséges az eredményességhez.
A kezelés a beteg kórházba való szállítása előtt kezdődik a felismeréssel és a sürgősségi ellátással. Bornstein professzor kiemelte, hogy a debreceni klinika már évek óta minden akut stroke-betegen elvégzik akut stroke-ban CT mellett a CT-érfelltöltéses (angiographiás) vizsgálatot is, ami azért példaértékű, mert személyre szabottan lehet dönteni, hogy az adott beteg esetén melyik az optimális kezelési mód. A debreceni klinika úttörő munkásságát jelzi, hogy a Kanadában az illetékes szakmai grémium csak most kezdi javasolni ennek a vizsgálatnak az elvégzését.
Világszínvonalú kezelés
Manapság a vénán keresztül történő vérrögoldó (intravénás trombolízis) kezelés csak egy része a betegek ellátásának. Ma már egy újabb lépést tettünk előre. Lehetővé vált a vérrög kihúzása az agyi erekből, az időablak is hosszabb, 6-8 óra ennél a beavatkozásnál. Európai trend , hogy minél több komplex stroke központot hozzanak létre, neurológiai, radiológiai háttérrel. Olyan küzpont-hálózatra van szükség, ahol intravénásan és intraartériásan is el lehet távolítani a vérrögöt és a rehabilitációra is lehetőség van. Azért dolgozunk, hogy kevesebb legyen a rokkant ember. Egyenlő esélyt kell adni mindenkinek függetlenül attól, hol lakik – mondta Bereczki professzor.
Új gyógyszerek
A stroke másik fajtájáról, a vérzéses gutaütésről Natan Bornstein elmondta, hogy a vérzések jelentős része térfoglaló hatású az agyban és minden harmadik beteg állapotának rosszabbodása vérnyomáscsökkentéssel mérsékelhető. A 140 Hgmm alá csökkentett vérnyomás lassitja a vérzés növekedését és csökkenti a tüneteket. A pitvarremegésben szenvedő betegeknek 5- 6-szor nagyobb az esélyük van a szélütésre. Kezelésükre négy új gyógyszer is rendelkezésre áll, ezek szedése mellett nincs szükség laborkontrollra és kisebb a vérzésveszély.
Ismerje fel a stroke-ot!
Ha a stroke tüneteiben bizonytalan, végeztesse el a következő feladatokat a beteggel: mosolyogjon, mutassa a fogait! Figyelje meg, vajon aszimmetrikus-e a mosoly? Emelje fel a vízszintesig mindkét karját vajon süllyeszti-e valamelyik felső végtagját? Ismételtessen egyszerű mondatot és figyelje, van-e szótalálási nehézség, összefolynak-e a szavak? Ha bármelyik tünetet tapasztalja, rögtön hívja a 112-es telefonszámot. Az azonnali cselekvés rendkívül fontos a beteg túlélése és a maradandó károsodása elkerülése szempontjából.
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Ez a gyümölcs csökkentheti a vérrögök kialakulásának kockázatát
- Ideggyógyászati Szemle - pályázati felhívás fiatal szerzőknek
-
Magyar Tudományos Parkinson Társaság Továbbképző Napok
Gárdony
2024. augusztus 30-31. -
A Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. konferencia
Kölcsey Központ, Debrecen
2024. szeptember 5-7. -
Magyar Idegsebészeti Társaság 2024. évi Kongresszusa és a Dél-kelet Európai Idegsebészeti Társaság 6. Kongresszusa
Budapest
2024. október 9-11.
2024
A MAGYAR NEUROLÓGIAI TÁRSASÁG 39. KONGRESSZUSA
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
TovábbVIDEÓSOROZAT
2024
OKTATÁSI
ANYAGOK
2024
Rezidensek, szakvizsgára készülők, neurológiát oktatók figyelmébe
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább2024
MAGYAR GYERMEKNEUROLÓGIAI TÁRSASÁG ÜNNEPI TUDOMÁNYOS ÜLÉSE
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
TovábbTársaság
nak célja a stroke kezelé-
sében résztvevő szakem-
berek és szakterületek összefogása, a stroke be-
tegség kezelésének fej-
lesztése.
Társaság
tének bővítése és orvos-etikai nevelése.
Társaság
terjed a fejfájás prevenció-
jára és kutatására is, célja a fejfájás betegségek haté-
kony kezelésének előmoz-
dítása.
Társaság
nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
Társaság
embereket tömöríti, akik az idegtudomány szakterüle-
tein folytatnak kutatásokat, illetve akik érdeklődnek az idegtudományok módsze-
rei és eredményei iránt.
Társaság
Társaság
mai tevékenység elősegí-
tése.
Neurofiziológiai Társaság
nak tekinti a szakmai tevé-
kenység minőségi ellen-
őrzését és garanciáját is.
Társaság
kenységét illetően.
Társaság
reit összefogva végzi a Társaság kutatási és szervezési tevékenységét.
Parkinson Társaság
nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
és Terápiás Társaság
iről, illetve kezelési módjai-
ról.
Liga
ciós és szociális ellátásá-
nak koordinálása, szakem-
berek továbbképzése, irányelvek kidolgozása.
Társaság
se az oktatást.
Társaság
séges képzési rendszer kialakítása.
Neuro-ophthalmológiai Szekciója
Társaság
Társaság