Durva dolgokra derült fény: így tudhatod meg, veszélyeztet-e a stroke, demencia
A tudomány világában decemberben jelentős áttörést jelentettek: sikeresen létrehozták a Brain Care Score-t (BCS), egy olyan eszközt, amely orvosi eljárások nélkül is képes felmérni a demencia vagy a stroke kockázatát, sőt, mi több: egy tanulmány szerint ezzel az innovatív pontszámmal még a későbbi depresszió kialakulásának az esélyét is megjósolhatjuk - számolt be a CNN.

A 21 pontos BCS segítségével azt vizsgálhatjuk, hogy egy adott személy hogyan teljesít a lent felsorolt 12 egészséggel kapcsolatos szempont tekintetében, amelyek az egészség fizikai, életmódbeli és szociális-érzelmi összetevőin alapszanak.

A Brain Care Score egy olyan egyszerű eszköz, ami világszerte bárki számára segítséget nyújthat abban, hogy jobban gondját viselhesse az agyának

- mondta Dr. Jonathan Rosand, a Massachusetts General Hospital McCance Center for Brain Health társalapítója és a BCS vezető fejlesztője.

Az új tanulmány meggyőző bizonyítékokat szolgáltat azzal kapcsolatban is, hogy a BCS emelése nem csak egészségesebbé és ellenállóbbá teszi az agyat az olyan betegségekkel szemben, mint például a demencia és a stroke, hanem reményt adhat arra is, hogy a segítségével védekezhessünk a depresszió ellen. A kutatócsoport több mint 350 000 olyan személy egészségügyi adatait használta fel, akiket 2006 és 2010 között vettek fel a UK Biobank tanulmányba.

A BCS négy fizikai összetevője közé a következők tartoznak:

a vérnyomás,
a koleszterinszint,
a hemoglobin A1c (a vércukorszint hosszú távú mutatója),
és a testtömegindex (BMI).

Az öt életmódtényező:

a táplálkozás,
az alkoholfogyasztás,
az aerob tevékenységek (testmozgás, sport),
az alvásminőség,
és a dohányzás.

Végül pedig három szociális-érzelmi szempontot is figyelembe vesznek a számítások során, amelyek:


az emberi kapcsolatok minősége,
a stresszkezelés,
illetve az élet értelmének a megtalálása.

Izgalmas eredményekre derült fény

Minél magasabb összesített pontszámmal rendelkezik valaki a fentiekben felsorolt szempontok alapján, az ő esetében annál kisebb az agyi betegségek kialakulásának a kockázata. Az eredmények szerint, ha fizikailag aktívak maradunk, egészségesen táplálkozunk, minimalizáljuk a dohányzás és az alkoholfogyasztás mértékét, megtartjuk az egészséges testsúlyunkat és sikerül elkötelezettnek maradnunk a szociális életünk mellett is, akkor ezeknek a korai intézkedéseknek számos előnyét élvezhetjük majd a későbbiekben, és nem csak a szív- és érrendszerünk egészsége, illetve a demencia termén.

Meglepő módon az eredményekből az is kiderült, hogy még a fiatalabb felnőttek körében is jelentős kapcsolat mutatható ki a kiindulási BCS és depresszió kockázata között.

Ez egyáltalán nem meglepő, ugyanis például az Alzheimer-kór esetében, már évtizedekkel korábban elkezdődnek azok az agyi változások, amelyek végül memóriavesztéshez vezetnek

- mondta Dr. Richard Isaacson, megelőző neurológus.
 

A szakember hangsúlyozza továbbá, hogy a depresszióval küzdő idősebb felnőtteknek is fontos nyitottnak lenniük a kezelésre és segítséget kérniük orvosuktól, legyen szó akár terápiáról, akár antidepresszánsokról. A kezelés további előnyei közé tartozhat, hogy néhány korai kutatás szerint bizonyos antidepresszánsok még lassíthatják is azoknak a fehérjéknek a felhalmozódását az agyban (ilyen például béta-amiloid), amelyek később az Alzheimer-kór kialakulásához vezethetnek.

Címlapkép: Getty Images

Forrás: CNN-penzcentrum.hu

 



A MAGYAR NEUROLÓGIAI TÁRSASÁG 39. KONGRESSZUSA
2024

A MAGYAR NEUROLÓGIAI TÁRSASÁG 39. KONGRESSZUSA

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
BETEGTÁJÉKOZTATÓ
VIDEÓSOROZAT
2024

BETEGSÉGEKRŐL HITELESEN

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
MULTIMÉDIA
OKTATÁSI
ANYAGOK
2024

Rezidensek, szakvizsgára készülők, neurológiát oktatók figyelmébe

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább
MAGYAR GYERMEKNEUROLÓGIAI TÁRSASÁG ÜNNEPI TUDOMÁNYOS ÜLÉSE
2024

MAGYAR GYERMEKNEUROLÓGIAI TÁRSASÁG ÜNNEPI TUDOMÁNYOS ÜLÉSE

Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!

Tovább

Online Kommunikáció


Kövesse Ön is figyelemmel a Magyar Neurológiai Társaság bejegyzéseit a közösségi oldalakon, ahol folyamatosan tájékozódhatnak a legfrissebb hazai és nemzetközi szakmai hírekről.


Magyar Szemészeti Társaság
Neuro-ophthalmológiai Szekciója
Dr. Somlai Judit
Neuro-ophthalmológus, aki a látászavart okozó megbetegedések okának keresésével, meghatározásával és kezelésével foglalkozik.
Magyarországi Fájdalom
Társaság
Dr. Budai Erika
A Társaság célja az akut és krónikus fájdalom szindrómában szenvedő betegek teljes körű ellátásának szakmai tudományos eszközökkel történő előmozdítása.
Magyar Rehabilitációs
Társaság
Dr. Cserháti Péter
Társaságunk a rehabilitáció bármely területével foglalkozó tagok önkéntes társulásán alapuló, hazai és nemzetközi egészségügyi kapcsolatok fejlesztését elősegítő szervezet.
Keressen minket a facebook-on
és a twitteren is!