A kórházban vagy sürgősségi osztályon depresszióval, szorongással, poszttraumás stresszbetegséggel (PTSD) vagy egyéb pszichiátriai betegséggel kezelt betegek esetében megnő a stroke kialakulásának kockázata – különösen a pszichiátriai diagnózis felállítása utáni 15 napban – egy, az American Stroke Association nemzetközi konferenciáján ismertetett kutatás eredménye szerint.
Mint a kutatást vezető Jonah P. Zuflacht elmondja, a vizsgálat során a kaliforniai Healthcare Cost and Utilization Project adatbázisát használva annak az 52 068 betegnek az adatait elemezték, akiket 2007 és 2009 között agyvérzéssel kezeltek (közülük 3337 beteget hospitalizáltak vagy kezeltek sürgősségi osztályon depresszióval, szorongással, poszttraumás stresszbetegséggel vagy egyéb pszichiátriai betegséggel). Cross-over elemzés révén kiderült, hogy a pszichiátriai diagnózis felállítása utáni időben hogyan növekedett a stroke kockázata:
15 napon belül 3,48-szorosra nőtt
30 napon belül 3,11-szorosra nőtt
90 napon belül 2,41-szorosra nőtt
180 napon belül 2,23-szorosra nőtt
360 napon belül 2,61-szorosra nőtt.
Zuflacht szerint az eredménynek számos magyarázata lehet, egyrészt a pszichológiai distressz megnövelheti a vérnyomást, a megemelkedett vérnyomás pedig az agyvérzés első számú rizikótényezője, továbbá a distressz a gyulladást és az oxidatív stresszt is fokozza, ami szintén hozzájárul a stroke-kockázat növekedéséhez. Elképzelhető lehet az is, hogy a pszichológiai distresszt átélők elfelejtik bevenni azokat a gyógyszereiket, amelyek csökkentenék a stroke kialakulásának esélyét. Mindenesetre az bizonyos, teszi hozzá Zuflacht, hogy az orvosoknak oda kell figyelniük pszichiátriai betegség tüneteivel jelentkező betegeik stroke-kockázatának növekedésére, különösen azon betegek esetében, akiknél eleve nagyobb a stroke-kockázat: akiknek magas a vérnyomásuk, magas a koleszterinszintjük, vagy már legalább 6 hónapja fennállnak a depressziós tünetei.
Risa Cromer és munkatársai Psychiatric Services-ben közölt pilótavizsgálata annak járt utána, milyen hatása lehet annak a terjedő gyakorlatnak, hogy az orvosok megosztják a betegeikről készített feljegyzéseiket magukkal az érintett betegekkel mentális problémákkal küzdő páciensek esetében (Trust in Mental Health Clinicians Among Patients Who Access Clinical Notes Online). A kutatások szerint az OpenNotes néven ismert kezdeményezés, azaz a feljegyzések megosztása nagyobb hatalmat ad az egyébként kiszolgáltatott betegnek, javítja az orvos–beteg-kommunikációt és segíti a közös döntéshozatal folyamatát, az azonban egyelőre nem bizonyított, hogy a pszichiátriai betegek is profitálnának-e abból, ha megismernék, milyen feljegyzéseket készítenek róluk orvosaik.
Ezt a kérdést vizsgálták most meg az egyesült államokbeli Center to Improve Veteran Involvement in Care kutatói (a veteránokat gyógyító hálózat 2013-ban az elsők között lépett be az OpenNotes rendszerbe).
A pilótavizsgálat során 28 beteggel készítettek interjúkat. A csoport tagjai vegyesen voltak férfiak és nők, különböző életkorral és különböző pszichiátriai diagnózisokkal (PTSD, depresszió, bipoláris zavar, szkizofrénia), és a kezelők között pszichiáterek mellett pszichológusok is voltak.
A kutatók számos pozitív következményre hívják fel a figyelmet:
A betegek számára megnyugvást jelentett, ha az OpenNotes révén azt láthatták, a szakemberrel történt vizit során általuk átéltek egybeesnek a szakember feljegyzéseivel. A transzparencia az ilyen esetekben kifejezetten növelte a beteg orvosba/pszichológusba vetett bizalmát. A betegek különösen annak örültek, amikor a szakember nyíltan és direkt módon megbeszélte velük a diagnózisukat, mielőtt azt a dokumentációban rögzítette.
A betegek úgy érezték, hogy a szakember megbecsüli őket és nagyobb bizalmat érdemel, amikor a feljegyzések azt mutatták, hogy a klinikus valóban odafigyelt rájuk, és megértette élettörténetüket, továbbá amikor a klinikus nemcsak gyengeségeiket, de erősségeiket is dokumentálta. A betegek ilyenkor úgy érezték, hogy a szakember nem tucatbetegként kezeli őket, hanem a személyiségüket is tiszteletben tartja.
Számos olyan elem is volt azonban, ami félelemmel töltötte el a betegeket:
Ilyen volt pl., amikor az OpenNotes révén azt láthatták, hogy a szakemberrel történt vizit során általuk átéltek nem esnek egybe a szakember feljegyzéseivel, ha a feljegyzés nem tartalmazott általuk lényegesnek tartott információkat, ha téves adatokat rögzített, illetve ha az korábbi dokumentumokból átmásolt, idejétmúlt elemeket tartalmazott.
A betegeket szorongással töltötte el, ha olyan diagnózist láttak az orvos/pszichológus feljegyzéseiben, amit az nem beszélt meg velük. Az ilyen feljegyzés olvasása szignifikáns mértékben rontotta a beteg klinikusba vetett bizalmát.
Mint a kutatók megjegyzik, a feljegyzések tartalmát érintő proaktív klinikusi kommunikáció és a betegek erősségeit és egyediségét is rögzítő dokumentáció megismerése erősebb terápiás kapcsolat kialakulását eredményezi.
(forrás: MedicalOnline)

- Új kínai-magyar együttműködés a stroke-kutatás területén
- Korai stroke: a vércsoportunkon is múlhat, mekkora az esélyünk az agyvérzésre
- A xilit növeli a szívroham és a stroke kockázatát
- Néha szundít délután? Nem is sejti, milyen jót tesz az egészségének!
- Ez a gyümölcs csökkentheti a vérrögök kialakulásának kockázatát

-
EUROPEAN ACADEMY OF NEUROLOGY (EAN) CONGRESS 2025
Helsinki, Finland
21-24 June, 2025 -
MAGYAR TUDOMÁNYOS PARKINSON TÁRSASÁG (2025. évi továbbképzés)
Gárdony
2025. augusztus 29-30. -
8TH CONGRESS OF THE EUROPEAN FORUM FOR RESEARCH IN REHABILITATION
Budapest, Hungary
28-31 August, 2025 -
36TH INTERNATIONAL EPILEPSY CONGRESS
Lisbon, Portugal
30 August – 03 September, 2025

2024

VIDEÓSOROZAT
2024

OKTATÁSI
ANYAGOK
2024
Rezidensek, szakvizsgára készülők, neurológiát oktatók figyelmébe
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább
VÁRJUK A JELENTKEZŐKET
2024
Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény pályázatot hirdet
Bővebb információkért kattintson a Tovább gombra!
Tovább
Társaság

nak célja a stroke kezelé-
sében résztvevő szakem-
berek és szakterületek összefogása, a stroke be-
tegség kezelésének fej-
lesztése.
Társaság

tének bővítése és orvos-etikai nevelése.
Társaság

terjed a fejfájás prevenció-
jára és kutatására is, célja a fejfájás betegségek haté-
kony kezelésének előmoz-
dítása.
Társaság

nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
Társaság

embereket tömöríti, akik az idegtudomány szakterüle-
tein folytatnak kutatásokat, illetve akik érdeklődnek az idegtudományok módsze-
rei és eredményei iránt.
Társaság

mai tevékenység elősegí-
tése.
Neurofiziológiai Társaság

nak tekinti a szakmai tevé-
kenység minőségi ellen-
őrzését és garanciáját is.
Társaság

kenységét illetően.
Társaság

reit összefogva végzi a Társaság kutatási és szervezési tevékenységét.
Parkinson Társaság

nek és kezelésének fő irányelveinek meghatáro-
zása a szakma és a lai-
kusok számára.
és Terápiás Társaság

iről, illetve kezelési módjai-
ról.
Liga

ciós és szociális ellátásá-
nak koordinálása, szakem-
berek továbbképzése, irányelvek kidolgozása.
Társaság

se az oktatást.
Társaság

séges képzési rendszer kialakítása.
Neuro-ophthalmológiai Szekciója

Társaság

Társaság
